Швидкість інтернет з'єднання
При виборі тарифного плану ми стикаємося з вибором швидкості інтернет з'єднання. Давайте спробуємо розібратися, що це таке за допомогою простих прикладів.
Напевно ви знаєте, що швидкість пересування автомобіля, людини, потяга або будь-якого іншого транспортного засобу вимірюється в різних одиницях. Якщо ми говоримо про машину, то її швидкість може вимірюватись в км/год, швидкість пересування мурашки або черепахи, напевно, буде логічніше вимірювати в м/год, а швидкість космічних об'єктів - в тисячах км/годину. Так само, існує шкала вимірювання швидкості інтернету.
|
Швидкість інтернету і в чому її вимірюють
Якщо швидкість руху машини становить кількість кілометрів, яку вона проїхала за одиницю часу, то швидкість інтернет з'єднання обчислюється кількістю інформації, переданої за одиницю часу.Одиницею інформації вважається біт або байт. В одному байті міститься 8 біт. По аналогії з багатьма іншими одиницями виміру, до цих самих біт і байтів можна використати префікс Кіло (1024), Мега (1048576), Гіга (1073741824) і т.д.
Останнім часом найчастіше для позначення швидкості інтернет з'єднання використовують величину мегабіт в секунду (Мб/сек). Наприклад, швидкість 20 Мб/сек означає, що за 1 секунду ви можете скачати (або завантажити) файл розміром 20 мегабіт.
Часто і багато хто плутає та губиться в одиницях виміру. Як зазначено вище, 1 байт дорівнює 8-ми бітам. Таким чином, 20 мегабіт - це 2.5 мегабайт (20: 8 = 2.5). Аналогічно, швидкість 20 мегабіт/сек - це те ж саме, що 2.5 Мегабайт за секунду.
Біти прийнято скорочувати маленькою літерою "б", а байти - великою "Б". В основному через це і виникає плутанина. 20 Мб/с - це 20 мегабіт за секунду, а 20 МБ/с - це вже 20 мегабайт за секунду. Будьте уважні з цим, адже одна і та ж літера, набрана в іншому регістрі, означає величину у 8 разів меншу або більшу. Так, наприклад, 20 МБ/с у 8 разів більше або швидше, ніж 20 Мб/с.
Також, різні браузери показують швидкість в мегабайтах за секунду і для цього необхідно отриманий результат помножити на "8" для порівняння його з тарифним планом провайдера.
Говорячи про швидкість інтернет з'єднання, зазвичай, йдеться мова про максимально можливу швидкость. Але, не завжди і не за всіх обставин, ця швидкість може бути досягнута.
Швидкість інтернету та завантаженість каналів
Припустимо, що нам потрібно машиною дістатися з одного міста в інше. Ми прораховуємо маршрут і отримуємо в результаті час, за який ми доберемося до пункту призначення.Але, в цьому випадку, ми отримуємо ідеальний варіант, який не враховує пробки на дорогах, погані погодні умови, в кінці кінців - бажання людини сходити в туалет або зупинитися у кафе поїсти. І, в підсумку, розрахований час поїздки збільшується на 20-30%, а то і у 2-3 рази.
Теж саме відбувається зі швидкістю інтернет з'єднання. Провайдер, продаючи нам свій тариф використовує максимально можливі значення. У підсумку, ми отримуємо швидкість, яка залишається після виключення усіх побічних чинників. І знову приклад. Ділянка дороги 25 км. Пряма, асфальтована, чиста. Ми - за кермом спортивного автомобіля, який може їхати зі швидкістю 250 км/год. Таке нам пообіцяв виробник і зараз ми це перевіримо. Сідаємо за кермо, розганяємо авто до 250 км/год та "пролітаємо" 10 км шляху за 6 хвилин - супер результат.
Але, зараз на цю дорогу викатують 20 величезних каменів, в 10-ти місцях розсипають дрібні камінчики, а подекуди, заливають дорогу водою і заморожують її. Ми знову їдемо, але тримати швидкість 250 км/год вже не взмозі, доводиться ухилятися від каменів, гальмувати на ожеледі і т.д. В результаті, ми не можемо весь час їхати на обіцяній швидкості і час, за який ми проїдимо дану ділянку, збільшується.
Теж саме трапляється зі швидкістю інтернет з'єднання. Провайдер у тарифі вказує максимальну швидкість інтернету, яка може бути досягнута на "чистих" інтернет каналах, коли немає ніяких перешкод. Але, як тільки з'являються фактори, які тим чи іншим способом заважають проходженню сигналу, швидкість інтернету зменшується.
Що ж це за фактори? Їх може бути багато. Основним, мабуть, є перевантаженість каналів. Уявіть, що по тій самій дорозі ви їдете не один, а разом з ще 30 машинами і всі вони мають максимальну швидкість 250 км/год. Як думаєте, чи зумієте ви швидко доїхати? Ні. Ви будете заважати один одному і, в підсумку, ніхто не зможе їхати зі швидкістю 250 км/год.
Швидкість інтернету та відстані
У даному випадку, не зайвим буде нагадати, що відстань також має величезне значення. Про яку відстань йде мова? Нас часто запитують, чому так трапляється? вимірювання швидкості інтернет з'єднання у вашому тесті відрізняється від результатів вимірів в інших сервісах. Результати різні, так як на різних сервісах виміри проводяться з різними серверами.
Швидкість інтернет з'єднання можна виміряти лише одним способом: перевірити кількість скаченої або завантаженої інформації за одиницю часу. Але, цю інформацію потрібно звідкись брати. Саме це є дуже важливим фактором. Ви можете отримувати інформацію з сусіднього з вами комп'ютера, який стоїть в іншій кімнаті або з комп'ютера, який встановлений в сусідньому будинку або з комп'ютера, який встановлений у вашого провайдера, а може бути з комп'ютера, який розташований в Німеччині.
Відповідно, як ми вже з'ясували вище, чим далі дорога до сервера, з якого ми беремо інформацію, тим більше на шляху перешкод, а значить тим менше, в результаті, вийде швидкість інтернету. Якщо ви робите заміри швидкості з сервера вашого інтернет провайдера, який знаходиться від вас на відстані декількох кілометрів, то ймовірність відсутності перешкод велика і швидкість буде практично дорівнювати обіцяної вам у тарифі, але, якщо ви заміряєте швидкість з сервера, який розміщений у Німеччині, то інформація, щоб потрапити до вас на комп'ютер повинна пройти тисячі кілометрів шляху по мережах різних інтернет провайдерів. І на цьому шляху її чекатимуть різні перешкоди і несподіванки, в результаті яких швидкість буде знижуватися. Таким чином, чим ближче до вас сервер, по якому ви проводите заміри, тим вище швидкість інтернету.
Швидкість інтернету і ширина каналу
Але і це ще не все. В інтернеті всі шляхи проходження сигналу можна порівняти з водопровідними трубами. Чим ширше труба, тим більше по ній зможе пройти води за одиницю часу. Теж саме відбувається і з інтернет каналами. Чим ширше канал, тим більше інформації може бути передано за одиницю часу і відповідно тим більше буде швидкість інтернету.
Ви ніколи не стикалися з ситуацією, коли у вашому багатоповерховому будинку раптом в один момент часу вирішили піти в душ. Напір води у душі зменшився, вам стало менше надходити води. Сталося це тому, що діаметр труби, яка підходить до вашого будинку обмежений і через неї може пройти лише певний обсяг рідини за одиницю часу. Коли митися йдуть 10 осіб, то обсягу води вистачає, а коли пішли митися усі, то води стало не вистачати.
Уявіть, що для вашого району інтернет провайдер виділив канал 1 Гб/с. Це означає, що ширина каналу дозволяє за 1 секунду пропускати обсяг даних 1 Гбіт. Якщо в інтернеті перебуваєте ви і ще 10 чоловік з вашого району, і усі ви підключені до тарифу 20 Мб/с та використовуєте його на повну катушку (качаєте фільм, наприклад), то усі ви разом використовуєте тільки частину каналу. Тобто, 10 осіб по 20 Мб/с займають приблизно 200 Мб/с каналу, в той час, як його ширина 1 Гб/с. Ви займаєте лише 1/5 частину каналу. Але, коли прийшов вечір, всі сіли за свої комп'ютери і почали качати фільми. І ось вас вже 100, у кожного канал по 20 Мб/с і щоб всі могли качати зі швидкістю по тарифу, потрібен обсяг каналу 2 Гб/с, а наданий канал всього 1Гб/с. Таким чином, швидкість інтернет з'єднання у всіх знижується як мінімум в 2 рази.
Нам часто приходять листи від наших відвідувачів, які губляться і не розуміють, кому вірити. Всі спідометри показують різні величини. Результати вимірювань можуть відрізнятися на порядок. Ми сподіваємося, що наша стаття трохи прояснила для вас ситуацію. І на закінчення хочемо підвести підсумки.
Висновки
- Швидкість інтернету залежить від безліч факторів і може змінюватися в залежності від часу доби і від завантаження мережі.
- Важливо розуміти, що швидкість інтернету вимірюється в бітах і байтах. Завжди порівнюйте швидкість за тарифом і вимірюйте в однакових одиницях виміру.
- Чим далі від вас територіально знаходиться сервер для вимірювання швидкості інтернет з'єднання, тим менше сама швидкість.
- Чим більше абонентів провайдера одночасно знаходяться в мережі інтернет, тим менше швидкість інтернет з'єднання.